החשיבה בתוך הקופסה

השדה האלקטרומגנטי נגלה לעינינו בגלל התכונות המדידות שלו, האפשרויות ליצור פונקציות ולהפיק נגזרות של התופעות המלוות את השדות אפשרו לנו לפתח טכנולוגיות, הניסיונות של בולצמן להיכנס לתוך הקופסה, ולפענח את המנגנון החבוי בתוכה הגיעו למבוי סתום די מהר, כאשר בחקר הזורמים נתקל בהתנהגות לא ניוטונית של חלקיקים.

הוא הראשון שהבחין בהתנהגות ההסתברותית של שדות.

מאוחר יותר בוהר הגיע לאותה מסקנה לגבי פוטונים, ובחלקיקי האטום, אז איינשטיין העיר את הערתו על הקוביות של אלוהים, הערה שלא העיר לגבי המסקנות של בולצמן, כניראה בגלל שמה שהוא היה מוכן לקבל לגבי שדות נתפס אצלו כבלתי מתקבל על דעת לגבי חלקיקים.

 האנרגיה במודל הקינטי היא תמיד שדה. היחידה הקטנה של אנרגיה, יחידת פאלנק, גם שדה. מכיוון שמתחת אליו, באין אנרגיה שתישא את המידע, איננו יכולים לקבל שום תוצאה לתצפית, המנגנון של האנרגיה שקוף עבור המדע הניסוי. והמדעים אנוסים לקבל את עצת איינשטיין ולהתייחס לקוונט כאל ישות חלקיקית.

עצה זאת אפשרה ליצור תרבות של נוסחאות מתמטיות, הנחוצות לקידום הטכנולוגיה, אבל תוך וויתור על הניסיון למצוא רעיון של תבנית יסודית, החוזרת על עצמה בשילובים הנעשים מורכבים יותר ויותר, והמעניקים למערכת הפיזיקלית את העקביות שבלעדיה שום מערכת לא יכולה להתקיים. מושגים כאנרגיה קינטית הם לעזר רב בפיזיקה, אם כי מבחינה עיונית אם מקבלים את כל המשמעויות של הביטוי E=mc2 אין מנוס מהמסקנה שכל אנרגיה היא קינטית.

האופי המחזורי של היקום ושל המתמטיקה, העובדה שתמיד ניתן ליצור יחס קוהרנטי בין שני מחזורים אקראיים, יוצרת אין סוף אפשרויות של רעיונות, אבל לצערנו העובדה הזאת, המלהיבה את דמיונם של מתמטיקאים כה רבים, גם אם הביאו חידושים טכנולוגיים רבים, מבחינה עיונית מצביעה רק על האופי המחזורי של העולם. ריבוי התאוריות המבוססות על נוסחאות נכונות מתמטית, שנתגלו כשגויות במבחן האמפירי הוכיחו מאות פעמים שלנוסחאות כשלעצמן אין בכוחן לגלות או להצביע על סוד המנגנון היסודי שעליו מושתת קיום היקום כפי שאנחנו מכירים.

המודל הקינטי מציע תיאור של מנגנון המבוסס על תובנות המשותפות לרוב האנשים:

הקשר בין תנועה לאנרגיה, (מכיוון שתנועה היא ההתרחשות של מעבר גוף ממקום למקום, ניתן להרחיב ולהגיד שאנרגיה היא תולדה של תנועה של גופים, ומתארת את היכולת של תנועה זאת לשנות את תנועתם של גופים אחרים). ובין מסה לאנרגיה. (מכיוון שמסה היא ההתנגדות של גוף להסטתו ממסלולו, היא גם היכולת של אותו גוף לגרום להסטה של גוף אחר, וכמובן שאחרי אמירה זאת התיאור של הפוטון כישות פיזיקלית חסרת מסה אבל נושאת אנרגיה הופכת לבעייתית.

  • העובדה שלא ניתן להבדיל בין תנועה בתאוצה קבועה לבין תנועה בשדה כבידה, המאפשרת טענה שהמסה היא ביטוי לתאוצה קבועה, ולא כוח מסתורי כלשהו.
  • המחשבה הרווחת שהחומר הבריוני מורכב ממבנים (חלקיקים), שבעצמם מורכבים מחלקיק או גופיף, המורכב רק מעצמו, הקרוי בחכמה רבה, על ידי פיזיקאים רבים הביט של הטבע, שהתכונה המבדילה אותו מגופיפים אחרים היא מקומה במרחב וכיווני תנועתו, ולכן זה הדבר היחיד שמשתנה אצלו. אם כי המודל הקינטי הוא התפתחותי, ההתפתחות לא מתרחשת בתוך הגופיף עצמו, אלא במבנים שהוא חלק ממרכיביו. אמנם היו מי שהעלו את הטענה שהמבנים מורכבים ממבנים קטנים יותר הבנויים ממבנים קטנים יותר, וכך עד אין סוף. אלא במקרה כזה הדרך לשיקול כל מרכיביו של גוף הייתה אין סופית, ושום תופעה פיזיקלית לא הייתה מגיעה מעולם למימוש.
  • מכיוון שמנגנון כזה מתרחש מתחת לרמה שבה אנרגיה קיימת, נתן להסביר אותו רק בעזרת הגופיפים היסודיים, תנועתם, וכמובן חוקי התנועה של ניוטון. הגופיפים היסודיים הם כמובן המונדות של ליבניץ.

לחץ להורדת "על אופנוע הים ומכניקת האתר"  חיבור בין 18 עמודים, שבו שלוש דמויות מתאמתות עם הטבע הקינטי של התופעות הפיזיקליות.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: